• Özel ders nedir, gerekli midir ?


  Özel ders nedir, gerekli midir ?
   
  Özel ders ; öğretmenin öğrenci ile birebir ilgilendiği okulda işlediği dersle ilgili soruları var ise sorabileceği ve anlamadığı konuyu tekrar etme fırsatı bulduğu soru cevap şeklinde pratikler ile pekiştirdiği az zamanda daha fazla bilgi edinerek öğrenmesine yol açan bir öğrenim şeklidir.
   
  Özel dersin okulda almış olduğu derslerdeki eksiklik kapamaya yönelik olsada asıl amacı üniversite giriş sınavlarında başarı elde etmek için talep edilmesidir.

   
   
   Fizik dersi diğerlerine nazaran daha zor anlaşılması sebebiyle detaylı öğrenime ağırlık verilmesi gerekir. Fizik özel dersi alan öğrenciler bilgileri pekiştirmesi tekrar etmesi defter notlarıyla yazarak öğrenmesi farklı anlatım yöntemleri ile programlı çalışmış olurlar ve başarı kaçınılmazdır.
   
  Fizik Özel Dersi Alanında Bir Kaç Saatlik Ders Anlatımıyla Başarılı Olunurmu..?

  Sınıf ortamında her öğrencinin bilgi ve algılama düzeyinin farklı olması ve kalabalık sınıf olması konu işlenirken öğrencinin konuyu kolay ya da zor bularak ilgisinin dağılmasına yol açar. Dersin bir bölümünde ilgisi dağılan öğrenci tekrar adepte olmakta zorlanır ve dersi anlayamaz. Fizik özel dersinde öğretmen öğrencinin seviyesini gözlemler ve konuyu o seviyede anlatır. Öğrenci özel derslerde öğretmenin sorduğu soruların tek muhatabıdır. Bu yüzden derse olan ilgisi her daim canlı kalır sınıf ortamında tüm öğrencilerin ilgisini canlı tutmak zor iştir. Sınıf ortamında işlenen konuyla ilgili bir ya da bir kaç soru çözülürken özel derslerde konu hakkında en uç sorulara kadar değinilir. Konunun en zor kısımlara ulaşabilinmesi sebebiyle fizik özel dersi öğrenciye özgüven verir.  Fizik yapısı itibariyle sadece dinleyerek öğrenilecek bir ders değildir. Fizikte herhangi bir konuyu öğrenebilmek için bol pratik yapmak gerekir. Dinleme öğrenme, öğrendiklerini uygulama ve tekrar etme aşamaları tamamlanmadan fizikte başarıya ulaşmak pek mümkün değildir. Öğrenciler genelde sınıf ortamında derslerde yeterli pratik yapma imkanı bulamazlar ve konuyu öğrenemezler. Fizik özel dersinde ise öğretmen konuyu anlattıktan sonra kalemi öğrenciye devreder ve soru çözümlerini öğrenci yapar. Öğrendiklerini hemen uygulama fırsatı bulan öğrenci bu pekiştirme ile iyi öğrenmiş olur. Verilen ödevlerde tekrar etme kısmı halledilerek öğrenilen bilgilerin kolay unutulmaması en doğru öğrenme şekillerinden birisi yapılmış olur.

  Fizik zor bir ders değildir. Sadece Fizik öğrenilirken daha farklı bir yol izlenir. Bu yolu keşfedebilen öğrenci fizik dersinde başarılı olur. Özel dersteki amaç öğrencinin bu yolu keşfetmesini sağlamaktır.